Boys Varsity Cross Country · Boys Varsity Cross Country finishes 1st place at Kenton Invitational


  Place Points
Columbus Grove High School 1st 30

Kenton High School Hy-Tek’s MEET MANAGER 7:25 PM 10/4/2018 Page 1
2018 Kenton Invitational – 10/4/2018
Kyle Althauser Invite
Hardin County Fairgrounds
Rankings
Event 2 Boys 5k Run CC
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Schmiedebusch, Johnny Columbus Grove 17:12.21 1
2 Yingst, Brady Perry 17:29.52
3 Murphy, Nate Bellefontaine 17:41.27 2
4 Bellman, Jordan Columbus Grove 17:49.37 3
5 Webb, Isaac Wapakoneta 18:00.40 4
6 Stechschulte, Caleb Columbus Grove 18:02.22 5
7 Jenkins, Garrett Bellefontaine 18:03.72 6
8 Doll, John Wapakoneta 18:04.48 7
9 Metzger, Nate Wapakoneta 18:05.78 8
10 Pingle, Breece Columbus Grove 18:08.13 9
11 Jordan, Miguel Ada 18:11.56 10
12 Kauffman, Evan Bellefontaine 18:15.50 11
13 Closson, Carson Columbus Grove 18:15.66 12
14 Simpson, Kyius Lima Senior 18:19.89 13
15 Weber, Eli Riverdale 18:21.30 14
16 Lutz, Anthony Lima Senior 18:27.06 15
17 Skidmore, Connor Bellefontaine 18:34.09 16
18 Donnelly, Patrick Bellefontaine 18:52.70 17
19 Drummond, Clayton St. Marys Memorial 18:55.12 18
20 Cisco, Jack St. Marys Memorial 18:57.11 19
21 Gatchel, Aiden Hardin Northern 18:59.03 20
22 Smith, Tanner Columbus Grove 19:02.16 21
23 Sheldon, Gabe Hardin Northern 19:02.54 22
24 Pingle, Tayden Columbus Grove 19:05.95 23
25 Birkemeier, Derek Columbus Grove 19:12.08
26 Mabry, Tommy St. Marys Memorial 19:18.45 24
27 Heitkamp, Jordan St. Marys Memorial 19:23.29 25
28 Robinson, John Celina 19:25.86 26
29 Frey, Miles Riverdale 19:26.70 27
30 Ross, Tyler Bath 19:26.89 28
31 Newman, Gaige Kenton 19:27.50 29
32 Simonson, Owen Wapakoneta 19:29.76 30
33 Davis, Jadin St. Marys Memorial 19:30.32 31
34 Carper, Justin Bellefontaine 19:38.21 32
35 Morman, Caleb Columbus Grove 19:39.49
36 Curlis, Jayce Hardin Northern 19:39.57 33
37 Langhals, Roy Columbus Grove 19:41.14
38 Bish, Jacob Columbus Grove 19:42.74
39 Piper, Josh Kenton 19:43.33 34
40 Birnesser, Tayt Columbus Grove 19:44.29
41 Honigford, Grant Wapakoneta 19:47.33 35
42 Morales, Ethan Bellefontaine 19:49.33 36
43 Cooper, Eli Hardin Northern 19:51.02 37
44 Lamb, Brady Hardin Northern 19:53.66 38
45 Bayham, Robert St. Marys Memorial 19:54.23 39
46 McDonough, Ryan Celina 19:54.71 40
47 Chambellant, Paul Bellefontaine 19:58.21
48 Hisey, Trevor St. Marys Memorial 19:59.21 41
49 Lambert, Cole Waynesfield-Goshen 19:59.68 42
50 Davis, Kadin St. Marys Memorial 20:03.16
51 Wilcox, Kolby Kenton 20:04.19 43
Kenton High School Hy-Tek’s MEET MANAGER 7:25 PM 10/4/2018 Page 2
2018 Kenton Invitational – 10/4/2018
Kyle Althauser Invite
Hardin County Fairgrounds
Rankings
….Event 2 Boys 5k Run CC
52 Hisey, Tyler St. Marys Memorial 20:07.31
53 Hitchcock, Cole Celina 20:08.54 44
54 Kennedy, Jordan Allen East 20:13.15 45
55 DeLeon, Javier Waynesfield-Goshen 20:16.66 46
56 Langhals, Rob Columbus Grove 20:17.18
57 Maenle, Nathan Columbus Grove 20:18.54
58 Hatfield, Alan Waynesfield-Goshen 20:20.08 47
59 Wells, Hunter Ada 20:23.18 48
60 Truman, Kaden Bath 20:24.83 49
61 Woolf, Micah Bellefontaine 20:27.17
62 Young, Joe Bellefontaine 20:32.46
63 Jolliff, Jarrett Kenton 20:34.28 50
64 Manns, Ethan Kenton 20:35.21 51
65 Sidle, Hunter Allen East 20:37.14 52
66 Adams, Braydon Celina 20:37.57 53
67 Dubler, Jace St. Marys Memorial 20:38.20
68 Crouse, Michael Ada 20:40.50 54
69 Williams, Collin Celina 20:46.96 55
70 Sager, Parker Columbus Grove 20:48.06
71 Ricketts, Tyler Wapakoneta 20:49.07 56
72 Bible, Chance Wapakoneta 20:50.46 57
73 Morgan, Jacob Ada 20:50.93 58
74 Wilson, Luke Hardin Northern 20:59.64 59
75 King, Joshua Celina 21:02.20 60
76 Hutchinson, Mason Allen East 21:04.09 61
77 Young, Drew Bath 21:05.21 62
78 Birkemeier, Dylan Columbus Grove 21:06.24
79 Basillio, Brandon Bellefontaine 21:17.81
80 Tabler, Cody Columbus Grove 21:17.96
81 Payne-Greeno, Xylon Lima Senior 21:20.93 63
82 Stechschulte, Logan Columbus Grove 21:23.79
83 Hancock, Austin Wapakoneta 21:29.59
84 Lones, Tyler Cory-Rawson 21:31.24
85 Sellati, Christopher Lima Senior 21:31.92 64
86 Rall, Brekken Riverdale 21:36.24 65
87 Blankemeyer, Tanner Columbus Grove 21:39.55
88 Keller, David St. Marys Memorial 21:45.61
89 Ferguson, Riley Ada 21:52.71 66
90 Messer, Evan Columbus Grove 21:56.46
91 Poor, Jakob Celina 22:10.47 67
92 Wireman, Dillon Bath 22:19.78 68
93 Eckhoff, Joe Bellefontaine 22:20.50
94 Eversole, Max Columbus Grove 22:21.93
95 Leopold, Josh Riverdale 22:35.91 69
96 Mosgrove, Caleb Wapakoneta 22:35.91
97 Thompson, Luke Riverdale 22:37.85 70
98 Neff, Aiden Allen East 22:39.19 71
99 Sheidler, Payton Allen East 22:48.59 72
100 Miller, Gavin Allen East 22:48.93 73
101 Dulin, Devan Kenton 22:50.52 74
102 Spangler, Alec Waynesfield-Goshen 22:52.26 75
103 Korikian, Robert Lima Senior 22:54.15 76
104 Inskeep, Derek Bath 22:55.82 77
105 Howard, Levon Bellefontaine 23:00.11
Kenton High School Hy-Tek’s MEET MANAGER 7:25 PM 10/4/2018 Page 3
2018 Kenton Invitational – 10/4/2018
Kyle Althauser Invite
Hardin County Fairgrounds
Rankings
….Event 2 Boys 5k Run CC
106 Rader, Kevin Perry 23:02.80
107 Martin, Alex St. Marys Memorial 23:05.29
108 Sutton, Gavin Wapakoneta 23:17.83
109 Holland, Garrison Cory-Rawson 23:21.49
110 Eckhoff, Josh Bellefontaine 23:27.95
111 Selby, Dane Columbus Grove 23:36.48
112 Couch, Ethan Wapakoneta 23:37.05
113 Giddens, Keegan Ada 23:41.68 78
114 Carper, Kyle Bellefontaine 23:48.48
115 Kerzee, Ethan Celina 23:58.43
116 Fenwick – Miller, Ethan St. Marys Memorial 23:59.30
117 Mouk, Damien Bath 23:59.63 79
118 Diller, Jacob Hardin Northern 24:00.00 80
119 Garver, Ethan Allen East 24:01.03 81
120 Stewart, Graeme Celina 24:15.02
121 Dye, Brant Hardin Northern 24:59.77
122 Hardy, Nate Bellefontaine 25:07.32
123 Diller, Jonah Hardin Northern 25:47.58
124 Dennis, Wyatt Cory-Rawson 26:45.64
125 Garver, Ezra Allen East 26:57.38
126 Ferguson, Brice Ada 27:29.87 82
127 Meeks, Sam Waynesfield-Goshen 29:01.83 83
128 Brown, Daniel Allen East 29:07.21
129 Burden, Peyton Waynesfield-Goshen 29:33.03 84
130 Dean, Izzac Cory-Rawson 32:37.27
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Columbus Grove 30 1 3 5 9 12 21 23
Total Time: 1:29:27.59
Average: 17:53.52
2 Bellefontaine 52 2 6 11 16 17 32 36
Total Time: 1:31:27.28
Average: 18:17.46
3 Wapakoneta 84 4 7 8 30 35 56 57
Total Time: 1:33:27.75
Average: 18:41.55
4 St. Marys Memorial 117 18 19 24 25 31 39 41
Total Time: 1:36:04.29
Average: 19:12.86
5 Hardin Northern 150 20 22 33 37 38 59 80
Total Time: 1:37:25.82
Average: 19:29.17
6 Kenton 207 29 34 43 50 51 74
Total Time: 1:40:24.51
Average: 20:04.91
Kenton High School Hy-Tek’s MEET MANAGER 7:25 PM 10/4/2018 Page 4
2018 Kenton Invitational – 10/4/2018
Kyle Althauser Invite
Hardin County Fairgrounds
Rankings
….Event 2 Boys 5k Run CC
7 Celina 218 26 40 44 53 55 60 67
Total Time: 1:40:53.64
Average: 20:10.73
8 Lima Senior 231 13 15 63 64 76
Total Time: 1:42:33.95
Average: 20:30.79
9 Ada 236 10 48 54 58 66 78 82
Total Time: 1:41:58.88
Average: 20:23.78
10 Riverdale 245 14 27 65 69 70
Total Time: 1:44:38.00
Average: 20:55.60
11 Bath 284 28 49 62 68 77 79
Total Time: 1:46:12.53
Average: 21:14.51
12 Waynesfield-Goshen 293 42 46 47 75 83 84
Total Time: 1:52:30.51
Average: 22:30.11
13 Allen East 301 45 52 61 71 72 73 81
Total Time: 1:47:22.16
Average: 21:28.44