Boys Varsity Cross Country · Boys Varsity Cross Country finishes 2nd place at Upper Sandusky Invitational


  Place Points
Columbus Grove High School 2nd 66

Bucyrus High School HY-TEK’s Meet Manager
Upper Sandusky Ice Breaker CC Invite – 8/21/2018
Harrison Smith Park
Last Completed Event

Event 1 Men 5k Run CC
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brett Shipman Mount Gilead 16:35.51 1
2 Casey White Mount Gilead 16:40.89 2
3 Liam Dennis Mount Gilead 16:47.06 3
4 Kyle White Mount Gilead 16:47.50 4
5 Ethan Supplee Mount Gilead 16:47.81 5
6 Caden Groves Columbian 16:52.25 6
7 Braxton Tate Galion 16:57.30 7
8 Daniel Gaffney Napoleon 17:21.21 8
9 Johnny Schmiedebusch Columbus Grove 17:27.89 9
10 Caleb Stechschulte Columbus Grove 17:31.48 10
11 Grant Mumaugh Columbus Grove 17:32.47 11
12 Troy Mawer Upper Sandusky 17:33.52 12
13 Mason White Cardington-Lincoln 17:34.09 13
14 Jacob Marquis Columbian 17:37.30 14
15 Dylan Sheets Fostoria 17:50.85 15
16 Trevor Ball Mount Gilead 17:53.40 16
17 Carson Closson Columbus Grove 17:59.41 17
18 Zack Britton Upper Scioto Valley 18:02.80
19 Racine Hallabrin Cardington-Lincoln 18:03.23 18
20 Breece Pingle Columbus Grove 18:05.75 19
21 Jordan Bellman Columbus Grove 18:06.83 20
22 Ryan Otto Napoleon 18:07.05 21
23 Ryan Oberhous Napoleon 18:14.30 22
24 Emery Pahl Upper Sandusky 18:20.35 23
25 Marcus Hartlage Oak Harbor 18:26.26 24
26 Patrick Marquis Columbian 18:35.28 25
27 Eli Weber Riverdale 18:36.64 26
28 Gabe Foster Rogers 18:43.39 27
29 Logan Poll Columbian 18:44.02 28
30 Logan Robinson Columbian 18:44.30 29
31 Brenden Ganshorn Galion 18:52.04 30
32 Kerrick Fanning Columbian 19:00.05 31
33 Tanner Smith Columbus Grove 19:03.49 32
34 Evan Schleter Columbian 19:04.03 33
35 Austin Jors Gibsonburg 19:07.31 34
36 Levi Jacobs Oak Harbor 19:10.94 35
37 Isaiah Hoepf Carey 19:16.06 36
38 Allans Ramos Upper Sandusky 19:19.58 37
39 Gavin Robinson Mount Gilead 19:23.44 38
40 Andrew Widmer Gibsonburg 19:23.96 39
41 Garrett Murphy Galion 19:25.01 40
42 Cameron Crandall Oak Harbor 19:25.66 41
43 Jacob Weingart Columbian 19:26.24
44 Christian French Napoleon 19:28.01 42
45 Cole Newlove Columbian 19:31.59
46 Cole Zimmerman Columbian 19:32.59
47 Keegan Wright Kenton 19:34.14 43
48 Joe Montgomery River Valley 19:39.29 44
49 Landon Healy Napoleon 19:49.40 45
50 Tayt Birnesser Columbus Grove 19:50.41
51 Roy Langhals Columbus Grove 19:51.78
52 Clay Winterfield Oak Harbor 19:56.78 46
53 Keith Sammet Upper Sandusky 19:57.89 47
54 Wyatt Miller Oak Harbor 19:59.87 48
55 Austin Jahna Gibsonburg 20:01.83 49
56 Derek Birkemeier Columbus Grove 20:02.07
57 Micah Harris Upper Sandusky 20:05.14 50
58 Michael Berlin Oak Harbor 20:06.67 51
59 Braeden Horn Galion 20:06.94 52
60 Gaige Newman Kenton 20:08.25 53
61 Josh Piper Kenton 20:08.79 54
62 Ethan Manns Kenton 20:10.97 55
63 Demetrius Bell Rogers 20:11.25 56
64 Nate Damschroder Gibsonburg 20:15.56 57
65 Zach Slone Galion 20:16.09 58
66 Miles Frey Riverdale 20:16.41 59
67 Wyatt Nissen Gibsonburg 20:17.74 60
68 Brian Seisel Columbian 20:21.83
69 Xavier Gschwind Oak Harbor 20:22.72 61
70 Cole Eisenhower Columbian 20:24.85
71 Kaleb Meade Cardington-Lincoln 20:26.97 62
72 Tanner Stoll Carey 20:27.87 63
73 Cameron Koerper Columbian 20:30.42
74 Elijah Ibarra Oak Harbor 20:37.07
75 Ryan Ruth Wynford 20:40.77 64
76 Justin Kynard Rogers 20:42.66 65
77 Tayden Pingle Columbus Grove 20:43.09
78 Brayzin McDaniel Upper Sandusky 20:46.90 66
79 Sam West Cardington-Lincoln 20:52.60 67
80 William Pennington River Valley 20:55.09 68
81 Matthew Schiefer Wynford 20:56.28 69
82 Kurt Ensman Galion 20:56.81 70
83 Rob Langhals Columbus Grove 20:57.53
84 Miles Grooms River Valley 20:58.00 71
85 Nathan Maenle Columbus Grove 20:59.37
86 Kolby Wilcox Kenton 20:59.56 72
87 Ty Vaughn Carey 21:00.40 73
88 Josh Gerken Napoleon 21:01.30 74
89 Coy Shoemaker Upper Sandusky 21:01.77 75
90 Justin Jordan Fostoria 21:06.14 76
91 Chance Mason Fostoria 21:06.80 77
92 Brady Walleman Oak Harbor 21:08.25
93 Camden Bloomer Oak Harbor 21:09.98
94 Caleb Pergram Carey 21:11.18 78
95 James Franz Napoleon 21:11.50 79
96 Dominic Jackson Fostoria 21:12.04 80
97 Caleb Morman Columbus Grove 21:13.05
98 Will Faber Carey 21:13.52 81
99 Carter Fittro Columbian 21:17.55
100 Wyatt Hess Carey 21:21.11 82
101 Jarrett Jolliff Kenton 21:21.34 83
102 Alex Miller Carey 21:25.48 84
103 Josh Fanning Columbian 21:27.82
104 Dylan Birkemeier Columbus Grove 21:28.09
105 Travis Fletcher Carey 21:36.23
106 Malachi Kennedy Oak Harbor 21:39.43
107 Ian Martinez Columbian 21:41.51
108 Justin Herring Upper Sandusky 21:45.81
109 Brody Willams Upper Sandusky 21:46.67
110 Max Hallett-Szymanski Oak Harbor 21:49.97
111 Tyler Cobb Fostoria 21:50.72 85
112 Jonah Voorheis Upper Sandusky 21:54.40
113 Josh Mulvaine River Valley 22:07.27 86
114 Brekken Rall Riverdale 22:09.30 87
115 Mikey Stover Galion 22:12.99 88
116 Caden Pollock Wynford 22:14.12 89
117 Dylan Campbell Carey 22:19.91
118 Grant Gribben Columbian 22:22.00
119 Jerry Craddock Oak Harbor 22:27.08
120 Cody VanVoorhis River Valley 22:33.29 90
121 Evan Hord Wynford 22:34.42 91
122 Devin Gheen Cardington-Lincoln 22:34.76 92
123 Anthoni Cable Rogers 22:47.20 93
124 Soren Gerlach Wynford 22:50.14 94
125 Mike Rose Cardington-Lincoln 22:50.99 95
126 Nicholas Kohler Gibsonburg 22:51.69 96
127 Zachary Leidig Upper Sandusky 22:52.78
128 Collin Dyer Upper Scioto Valley 22:54.28
129 Evan Messer Columbus Grove 22:57.92
130 Brady Penwell Carey 23:02.72
131 Logan Hausman Gibsonburg 23:04.82 97
132 Camden Lang Carey 23:08.20
133 Sonny Grooms River Valley 23:11.36 98
134 James Hallabrin Cardington-Lincoln 23:14.74 99
135 Keaton Cunningham Upper Sandusky 23:17.48
136 Luke Thompson Riverdale 23:19.32 100
137 Dane Selby Columbus Grove 23:24.04
138 Sean Clark Galion 23:34.90
139 Josh Smith Columbus Grove 23:37.88
140 Tanner Blankemeyer Columbus Grove 23:38.07
141 Anthony Bianchi Upper Sandusky 23:45.62
142 Logan Stechschulte Columbus Grove 23:47.54
143 Collin Hoepf Carey 23:49.39
144 Khlaed Hawash Rogers 23:52.42 101
145 Devan Dulin Kenton 23:54.44 102
146 Austin Littlejohn Carey 23:55.11
147 Neil Groth Wynford 23:58.02 103
148 Daniel Cole Carey 24:04.24
149 Raphael Confessor Columbian 24:07.52
150 Dustin Huff Oak Harbor 24:14.79
151 William Stinehelfer Wynford 24:19.85 104
152 Josh Leopold Riverdale 24:28.67 105
153 Andrew Stauffer Upper Sandusky 24:31.47
154 Mitch Griffith Napoleon 24:37.73
155 Wyatt Cobb Fostoria 24:40.01 106
156 Dylan Holfelder Gibsonburg 24:40.53
157 David Tumey Carey 24:49.21
158 Ethan Feasel Columbian 24:57.45
159 Maxwell Puckett Oak Harbor 25:10.38
160 James Lee Upper Scioto Valley 25:14.24
161 Nicholas Timmons Oak Harbor 25:24.40
162 Jordan Kynard Rogers 25:39.90 107
163 Detreon Bell Rogers 25:48.10 108
164 Noah Babb Carey 25:55.28
165 Amen-Ra Evans Rogers 26:05.26
166 Nate Green River Valley 26:11.07 109
167 Jacob Bish Columbus Grove 26:41.49
168 Chandler Brewer Carey 26:48.59
169 Owen Fruth Wynford 26:50.17
170 Tyler Littlejohn Carey 26:56.33
171 Dashaun Johnson Fostoria 27:12.70 110
172 Owen Thomsic Columbian 27:32.01
173 Roger Micheli Upper Sandusky 27:41.59
174 Daynte Salyers River Valley 27:57.25
175 Wyatt Russell Fostoria 27:57.93
176 Trevor Nowicki Fostoria 27:59.56
177 Amariano Williams Rogers 28:28.81
178 Tyler Harsanje Gibsonburg 28:57.12
179 Ashton Cowan Upper Scioto Valley 34:07.00
180 Bryson Schilling Gibsonburg 37:10.00

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Mount Gilead 15 1 2 3 4 5 16 38
Total Time: 1:23:38.77
Average: 16:43.76
2 Columbus Grove 66 9 10 11 17 19 20 32
Total Time: 1:28:37.00
Average: 17:43.40
3 Columbian 102 6 14 25 28 29 31 33
Total Time: 1:30:33.15
Average: 18:06.63
4 Napoleon 138 8 21 22 42 45 74 79
Total Time: 1:32:59.97
Average: 18:36.00
5 Upper Sandusky 169 12 23 37 47 50 66 75
Total Time: 1:35:16.48
Average: 19:03.30
6 Galion 187 7 30 40 52 58 70 88
Total Time: 1:35:37.38
Average: 19:07.48
7 Oak Harbor 194 24 35 41 46 48 51 61
Total Time: 1:36:59.51
Average: 19:23.91
8 Gibsonburg 239 34 39 49 57 60 96 97
Total Time: 1:39:06.40
Average: 19:49.28
9 Cardington-Lincoln 252 13 18 62 67 92 95 99
Total Time: 1:39:31.65
Average: 19:54.33
10 Kenton 277 43 53 54 55 72 83 102
Total Time: 1:41:01.71
Average: 20:12.35
11 Carey 331 36 63 73 78 81 82 84
Total Time: 1:43:09.03
Average: 20:37.81
12 Fostoria 333 15 76 77 80 85 106 110
Total Time: 1:43:06.55
Average: 20:37.31
13 Rogers 342 27 56 65 93 101 107 108
Total Time: 1:46:16.92
Average: 21:15.39
14 River Valley 359 44 68 71 86 90 98 109
Total Time: 1:46:12.94
Average: 21:14.59
15 Riverdale 377 26 59 87 100 105
Total Time: 1:48:50.34
Average: 21:46.07
16 Wynford 407 64 69 89 91 94 103 104
Total Time: 1:49:15.73
Average: 21:51.15