Boys Varsity Cross Country · Boys Varsity Cross Country finishes 6th place at State


  Place Points
Columbus Grove High School 6th 208

Thomas Caputo Fredericktown 15:31.5 1
2
1
Eli Fullerton Belpre 15:36.4 2
3
3
Derek Amicon Grandview Hts. 15:43.4
4
6
Spencer Bush South Range 15:43.9 3
5
2
Barrett Scheatzle Canton C.C. 15:48.2 4
6
1
Brody Rupe McDonald 15:55.5
7
1
Hayden Schmidt Anna 16:02.6 5
8
3
Ethan Wallis Cedarville 16:05.7 6
9
4
Braden Yingst Lima Perry 16:08.2
10
2
Gabe Shilling East Canton 16:08.8 7
11
2
Johnathan Varner Waynedale 16:11.6
12
2
Blake Rodgers Belpre 16:15.0 8
13
11
Alex Albers Minster 16:16.5 9
14
4
Trey Masterson Hopewell-Loudon 16:18.6
15
2
Mason White Cardington-Lincoln 16:19.3
16

Nathaniel Elieff Liberty Center 16:20.4
17
2
Patrick Kenney Fisher Catholic 16:21.9 10
18
3
Darien Tillett Cuy. Heights 16:21.9
19
12
Matthew Brumfield Sum. Co. Day 16:22.6 11
20
7
Jacob Defibaugh Bellaire 16:23.8
21
8
Mitchell Kutz Dalton 16:24.2
22
1
Brylan Holland East Canton 16:24.6 12
23
1
Matt Krese Elyria Catholic 16:24.7
24
4
Riley Nixon Ottawa Hills 16:25.1
25
6
Michael Snopik Mount Gilead 16:25.5 13
26
10
Michael Hvizdos South Range 16:27.1 14
27
1
Noah Sharp Fisher Catholic 16:27.4 15
28
12
Teagan Werner Bea. Eastern 16:27.5
29
7
Colten Gasson Ft. Loramie 16:27.8
30
5
Max Grillo Canton C.C. 16:28.9 16
31
13
Brett Shipman Mount Gilead 16:29.8 17
32
1
Cohen Frost Lee. Fairfield 16:32.9
33
16
Ian Paul Canton C.C. 16:35.5 18
34
8
Devin Nelson Sum. Co. Day 16:37.4 19
35
6
Evan Lakhia Sum. Co. Day 16:38.2 20
36
7
Dhruv Mahajan Seven Hills 16:39.2
37
16
Caleb Stechschulte Columbus Grove 16:41.3 21
38
8
Levi Robinson Plymouth 16:42.1
39
26
Zack Britton Upper Scioto Valley 16:42.6
40
10
Kaleb Nastari United 16:44.5
41
7
Trent Koch Columbus Grove 16:44.6 22
42
10
Alex Yarian East Canton 16:45.2 23
43
11
Quinten Schwartz Garaway 16:45.4
44
15
Eric Mowery Mount Gilead 16:45.5 24
45
10
Clem Foos Fre. St. Joseph C.C. 16:45.9
46
28
Trent Koning Cedarville 16:46.8 25
47
10
Isaac Schoen Coldwater 16:47.1
48
1
Richard Bower Holgate 16:47.6 26
49
12
Caleb Olechnowicz Ak. Manchester 16:48.3
50
15
Connor Hill Lakota 16:49.0 27
51
4
Brandon Gillig New Riegel 16:49.6 28
52
24
Aiden Jackson Fisher Catholic 16:51.1 29
53
7
C.J. Buchanan Woodmore 16:51.4
54
3
Denison Murphy Grandview Hts. 16:51.5
55
13
Carson Closson Columbus Grove 16:52.3 30
56
18
Titus Krabill Fredericktown 16:52.5 31
57
1
Clay Carpenter Tinora 16:54.2 32
58
9
Andrew Wagner Sum. Co. Day 16:54.7 33
59
1
Quinn Mitchell Fayette 16:55.6
60
9
Jacob Robinson Anna 16:56.0 34
61
2
Andrew Wade East Canton 16:56.0 35
62
8
Alan Fullenkamp Botkins 16:57.0 36
63
15
Jacob Cramer Tinora 16:57.5 37
64
11
Zach Zoeller New Riegel 16:57.6 38
65
26
Ryan Richendollar Adena 17:00.0
66
6
Reed Supplee Mount Gilead 17:01.5 39
67
14
Blake Abbott Canton C.C. 17:01.7 40
68
2
Hayden Hartman Holgate 17:03.3 41
69
8
Addison Casillas Holgate 17:03.6 42
70
25
Tyler Twining New London 17:03.9
71

Jack Grieshop Minster 17:04.3 43
72
6
Kellen Reichert Jackson Center 17:04.5
73
10
Michael Couture Open Door Christian 17:05.9
74
10
Seth Thompson Day. Christian 17:06.3
75
2
Jackson Davis Cin. CHCA 17:07.6
76
4
Levi Zachrich Holgate 17:08.4 44
77
2
Caleb Sultan Cedarville 17:08.9 45
78
11
Ryan Dancison Maplewood 17:09.4 46
79
7
Bailey Sonnenberg Holgate 17:10.6 47
80
2
Sean LaMacchia Sum. Co. Day 17:12.3 48
81
5
Cole Kropka New London 17:12.6
82
6
Erik Nygaard Bluffton 17:14.0
83
21
Braxton Ohman East Canton 17:14.4 49
84
11
Logan Miller Holgate 17:15.8 50
85
11
Daegan Hatfield Lincolnview 17:16.3 51
86
23
Bennett Welborn Covington 17:16.5
87
5
Owen Via Newton Local 17:16.8
88
10
Jackson Robinson Lincolnview 17:17.3 52
89
20
Jackson Triplett Tuscar. C.C. 17:17.6
90
26
Colin Gasson Ft. Loramie 17:17.8
91
6
Tayden Pingle Columbus Grove 17:18.3 53
92
14
Matt Freel Maplewood 17:18.7 54
93
18
Josh Niekamp Minster 17:19.3 55
94
10
Ian Deeter St. Paul 17:19.5
95
11
Isaac Baun South Range 17:20.6 56
96
11
Treyvon Hastings Sher. Fairview 17:22.0
97
7
Payton Herron Cedarville 17:22.4 57
98
20
Davis Leach Belpre 17:23.4 58
99
11
Larkin Woodward Sum. Co. Day 17:23.5 59
100
12
Tommy O’Neill Ash. Crestview 17:25.2
101
16
Nick Fry Anna 17:25.8 60
102
5
Donovan Brown Botkins 17:25.9 61
103
9
Grant Flora Botkins 17:26.5 62
104
3
Carter Pleiman Botkins 17:27.0 63
105

John Crouch Maplewood 17:27.3 64
106
6
Evan France Fredericktown 17:27.7 65
107
5
Drew Barhorst Sum. Co. Day 17:27.9 66
108
9
Keaton Schnippel Botkins 17:28.2 67
109
22
Evan Hodkinson Dalton 17:28.5
110
12
Cayden Short Fisher Catholic 17:29.0 68
111
2
Grant Shrimplin Fredericktown 17:29.4 69
112
19
Dan Gyurke Sand. SMCC 17:31.3
113
11
Parker Schnippel Botkins 17:32.6 70
114
13
Nick Martino East Canton 17:32.9 71
115
4
Brian Standley South Range 17:34.5 72
116

Jim Trzaska Minster 17:36.0 73
117
6
Hayden Hohman New Riegel 17:36.7 74
118
11
Xavier Platt Fredericktown 17:36.9 75
119
9
Alex Garwacki South Range 17:37.2 76
120
12
Kooper Keen Northmor 17:38.0 77
121
6
Jacob Clouse New Riegel 17:39.0 78
122
8
Bryson Himes Maplewood 17:39.5 79
123
3
Parker Bartlett Mount Gilead 17:39.5 80
124
1
Zach Williams New Riegel 17:41.3 81
125
1
Roy Langhals Columbus Grove 17:41.5 82
126
18
Drew Mason Cedarville 17:42.2 83
127
24
Jack Westrick Holgate 17:42.5 84
128
12
Lucas Weaver Northmor 17:43.6 85
129
4
Caleb Richards Maplewood 17:43.7 86
130
4
Landen Demos East Canton 17:44.3 87
131
5
Caleb Morman Columbus Grove 17:44.6 88
132
11
Joseph Slonkosky Minster 17:44.6 89
133
2
Brandon Renner Lincolnview 17:49.4 90
134
10
Griffin Healea Northmor 17:50.7 91
135
4
Liam Justison South Range 17:53.1 92
136
6
Evan Flory Tinora 17:53.7 93
137
7
Isaac Wallis Cedarville 17:57.5 94
138
4
Elijah Franks Lakota 17:59.1 95
139
4
Ryan Lehman Northmor 18:02.3 96
140
11
Connor Radojcsics Northmor 18:02.6 97
141
102
Nicholas Houck John. Northridge 18:04.3
142
5
Derek Birkemeier Columbus Grove 18:06.3 98
143

Kaiden Sykes South Range 18:07.6 99
144
6
Ethan Kemp Mount Gilead 18:11.1 100
145
12
John Young Anna 18:12.2 101
146
5
Evan Wells Belpre 18:12.8 102
147
9
Ethan Kitchen Anna 18:13.3 103
148

Cole Steinke Botkins 18:13.3 104
149
1
Jaxen Durfey Tinora 18:14.6 105
150
4
Ben Ormsbee Cedarville 18:15.2 106
151
6
Cody Roush Lakota 18:16.0 107
152

Peyton Hogg Fredericktown 18:18.0 108
153
4
Lance Rinkel Tinora 18:19.3 109
154
1
Collin Frilling Anna 18:19.9 110
155
8
Ryan Halpin Minster 18:20.1 111
156
2
Carter Beam Anna 18:26.2 112
157
3
Conner Baldauf Lincolnview 18:31.8 113
158
3
Mathew Droesch Minster 18:32.7 114
159
4
Alex Donaldson Maplewood 18:33.4 115
160
2
Cade Haman New Riegel 18:36.8 116
161
7
Owen Krabill Fredericktown 18:37.8 117
162
2
Cole Stewart Maplewood 18:39.8 118
163
3
Ethan Scaggs Lincolnview 18:39.9 119
164
4
Ethan Smithback Lakota 18:41.4 120
165

Mitchell Rosser Lakota 18:41.5 121
166
7
Sean Domer Canton C.C. 18:42.8 122
167
4
Joseph Tiell New Riegel 18:46.8 123
168
3
Bryce Cooper Northmor 18:51.6 124
169
1
Kohen Cox Lincolnview 18:52.7 125
170
3
Nick Diaz Belpre 18:55.7 126
171
2
Cole Hershner Mount Gilead 18:56.4 127
172

T.J. Diehl Northmor 18:56.6 128
173
1
Alex Ristau Fisher Catholic 19:13.1 129
174
1
Gavin D’Amato Lakota 19:17.8 130
175
3
Cy Varner Belpre 19:19.6 131
176
1
Keagan Farris Lincolnview 19:21.6 132
177
2
Ethan Klotz Lakota 19:23.2 133
178
1
Kayden Wright Belpre 19:30.8 134
179
1
Nick Hallaman Canton C.C. 19:50.1 135
180
4
Shea McMaster Tinora 20:04.0 136
181

Kendall Starcher Fisher Catholic 20:36.5 137
182

Xander Shaffer Canton C.C. 22:01.1 138
183

Chad Walton Fisher Catholic 22:44.9 139